Mit takar az EU Taxonómia fogalma és milyen szerepet tölt be?

Az EU 2050-es klímasemlegességi céljainak elérésére alkotta meg a Green Deal (Zöld Megállapodás) cselekvési tervet, amelynek része egy Fenntartható Finanszírozási Akcióterv is. Ennek keretében lépett hatályba 2020. július 12-én az EU Taxonómia (2020/852 rendelet), amely 6 környezeti célt jelöl ki:

éghajlatváltozás mérséklése

éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás

vízi és tengeri erőforrások fenntartható használata és védelme

körforgásos gazdaságra való átállás

szennyezés megelőzése és csökkentése

biológiai sokféleség és az ökoszisztémák védelme és helyreállítása

A fenti célok mentén beazonosíthatóak azok a zöld tevékenységeket, amelyek lényegesen hozzájárulnak a fenntartható gazdasági működésbe való átmenethez.

A rendelet által érintett tevékenységek között megtaláljuk többek között az erdőgazdálkodást, a gyártást, az energetikát, a víz- és szennyvízgazdálkodást, a közlekedést és szállítmányozást, az infókommunikációt és az építőipart is, illetve az ingatlanokkal kapcsolatos tevékenységeket.

A zöld ingatlanfinanszírozás ösztönzésének eszköze az EU Taxonómia

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2021. augusztus 31-én meghirdette a Zöld vállalati és önkormányzati tőkekövetelmény kedvezmény programját, majd 2022 márciusában kiterjesztette ennek feltételeit. Ezzel egy zöld finanszírozási ösztönzőt hozott be a kereskedelmi bankok hitelezési mechanizmusába.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy bizonyos ”zöld” célú tevékenységek hitelezése során a megfelelő követelmények teljesülése esetén ún. tőkekövetelmény kedvezmény vehető igénybe. Ingatlanokkal kapcsolatban például 5%, illetve 7% lehet a kedvezmény mértéke. (Ezzel a hitelintézeteket ösztönzik, hogy minél több zöld projektet finanszírozzanak, mert azokkal érdemben csökkenthetik saját tőkekövetelményüket, amelyet az MNB a bankrendszer stabilitásának biztosítása céljából vár el.)

Az MNB három lehetséges utat jelölt ki, amelyekkel az egyes ingatlanok jogosulttá válhatnak a kedvezmény igénybevételére:

1.

EU Taxonómia szerint, amely feltételrendszer az EU Taxonomy Climate Delegated Act Annex I., 7. pontjának, 7.1., 7.2. és 7.7. alpontjaira épül. Elérhető kedvezmény: 7%

2.

”Magyar sajátosságokra szabott” taxonómia szerint, amely az 1. pont hazai iparági gyakorlatok és sajátosságok szerint testre szabott változata. Elérhető kedvezmény 5%

3.

Zöld épületminősítések (BREEAM, LEED, DGNB, stb.) szerint, amely a nemzetközi zöld épületminősítési sztenderdek alkalmazására épít. Elérhető kedvezmény 5%.

EU taxonómia tanácsadás és hitelesítés

Az 1. és 2. pont szerinti megfelelőséghez kapcsolódóan az MN6 Energiaügynökség csapata tanácsadás és EU Taxonómia hitelesítés szolgáltatásokkal támogatja az érdeklődő társaságokat az ingatlanokhoz kapcsolódó tevékenységeik során, amelyek lehetnek:

ingatlan tulajdonszerzés

új ingatan építés

ingatlan felújítás

EU taxonómia workshopok

A taxonómia megfelelés kapcsán sok a kérdőjel és a bizonytalanság. Eddigi tapasztalataink szerint, a leghatékonyabb módszernek az bizonyul, ha helyszíni workshopot tartunk az érdeklődő cégeknél. Ennek során áttekintjük az EU Taxonómia szabályozást, a zöld finanszírozási lehetőségeket és a hozzájuk kapcsolódó taxonómia elvárásokat, valamint közösen feltárjuk a megfelelés lehetséges módozatait, figyelembe véve a társaság adottságait és igényeit.

taxonómia workshop

Kapcsolódó cikkek