ESG szolgáltatások

Bár korábban is készültek a nagyvállalatoknál fenntarthatósági vagy ESG jelentések, ezek módszertana nem volt egységes. Több ügyfelünket is támogattunk ezeknek a jelentéseknek, riportoknak az összeállításában, azonban ezek mélysége inkább a cég transzparens működésén múlott, a beszámolók nem voltak összehasonlíthatóak.  Magyarországon 2024. január 1-jén lépett hatályba az első, hazai ESG törvény, mely az EU szabályozási háttéren alapszik, emellett a kormányzati célkitűzéseket hivatott támogatni. A törvény alapján bizonyos nagyvállalatoknak már 2024-től kötelező lesz a törvény szerinti beszámolás, de a pontos tartalmi részletek, így például bizonyos számviteli és kockázatkezelési kötelezettségek még nem kerültek kidolgozásra. A fenntarthatóság/ESG jellegű jelentések fontosságát az elmúlt években erősítette a trend, miszerint a befektetők, pénzpiaci szereplők, ill. szabályozóhatóságok egyre inkább elvárják a vállalatoktól, hogy működésük fenntarthatóságáról illetőleg ESG (Environment, Social, Governance) releváns teljesítményükről és stratégiájukról beszámoljanak.

Hazai szabályozás

ESG törvény

A törvényi megfelelés főbb pontjai

Kockázatkezelés

Beszállítók vizsgálata

Kérdőív segítségével a beszállítók nyilatkoztatása a fenntarthatósághoz kapcsolódó intézkedéseiről, teljesítményéről. A jelentést az évzárást követő 6 hónapon belül elkészíti a vállalat, magyar nyelven.

Kockázatok felmérése, kockázatkezelési rendszer működtetése

Környezeti és emberi jogi kockázatok felmérése,
intézkedések
a csökkentés érdekében.

A panaszkezelési rendszer létrehozása és működtetése

Kezelni, dokumentálni és elemezni kell a vállalat érintett feleinek panaszait, jelzéseit.

Számvitel

Kettős lényegességi vizsgálat elvégzése


Az érintett csoportok bevonásával
a vállalat környezetre és közösségre gyakorolt hatásának felmérése alapján.

Éves jelentési kötelezettség

Számviteli jelentésnél 5 hónapon belül. Kötelező audit a jelentés publikálását követően. A pénzügyi beszámoló mellékleteként, a megszokott cégbírósági ügymeneten keresztül, aláírva szükséges benyújtani.

ESRS táblázatok feltöltése majd eredményként fenntarthatósági riport

Befektetők számára elérhető információ forrás, intézkedési tervek és eredmények kommunikációjaként alkalmas dokumentum.

Szolgáltatásunk

Az MN6 Energiaügynökség csapata támogatja mind az ESG beszámoló készítés mind a számviteli törvény alapján elkészítendő ESRS adatpont alapú riportálást a vállalatoknál.

A folyamat lépései
1. GAP analízis keretében elvégezzük a vállalat felkészültségének felmérését, feltárjuk a szükséges lépéseket. (8-10 hét alatt)
2. Adathiány esetén támogatjuk az adatgyűjtés kiépítését, fejlesztését
3. Karbonleltárt, karboncsökkentési stratégiát készítünk, intézkedési tervekre bontjuk fel a feltárt megtakarítási lehetőségeket.
4. Kettős lényegességi vizsgálat alapján a lényeges területek riportolási kötelezettségeire felkészítjük a vállalatot.
5. Szakértő csapatunk segítségével előkészítjük a szükséges szabályzatokat, belső folyamatokat.
6. Beszámolási kötelezettségre felkészítés, támogatás.

Kapcsolódó cikkek