Mit takar az EU Taxonómia fogalma és milyen szerepet tölt be?

Az EU 2050-es klímasemlegességi céljainak elérésére alkotta meg a Green Deal (Zöld Megállapodás) cselekvési tervet, amelynek része egy Fenntartható Finanszírozási Akcióterv is. Ennek keretében lépett hatályba 2020. július 12-én az EU Taxonómia (2020/852) rendelet. 

A taxonómia célja, hogy a jövőbeni befektetéseket fenntartható gazdasági tevékenységekbe irányítsa, és ezáltal jelentősen hozzájáruljon a 2050-re megvalósuló klímasemlegességhez. A taxonómia jelentés kihívások elé állítja a vállalatokat, mivel a végrehajtási erőfeszítéseket sokáig alábecsülték.

Célok

A taxonómia nem jelent elkötelezettséget a fenntartható beruházások vagy gazdasági tevékenységek mellett, hanem elsősorban a „zöld” tevékenységek azonosítására szolgál. Azt, hogy pontosan mely tevékenységek járulnak hozzá a gazdaság szerkezetátalakításához és számítanak „zöldnek”, hat éghajlati és környezetvédelmi célkitűzés határozza meg:

éghajlatváltozás mérséklése

éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás

vízi és tengeri erőforrások fenntartható használata és védelme

körforgásos gazdaságra való átállás

szennyezés megelőzése és csökkentése

biológiai sokféleség és az ökoszisztémák védelme és helyreállítása

A fenti célok mentén beazonosíthatóak azok a zöld tevékenységeket, amelyek lényegesen hozzájárulnak a fenntartható gazdasági működésbe való átmenethez.

Taxonómia megfelelő

Kiket érint a taxonómia?

A nem pénzügyi beszámolási irányelv (NFRD) hatálya alá tartozó valamennyi vállalat köteles információkat közzétenni arról, hogy üzleti tevékenységük megfelel-e az uniós taxonómiának. Ennek megfelelően az uniós taxonómia jelenleg azokat a tőzsdén jegyzett vállalatokat érinti, amelyek már eddig is kötelesek voltak nem pénzügyi információkat közzétenni. Az új vállalati fenntarthatósági jelentéstételi irányelv (CSRD), megjelenésével, a jelentéstételi kötelezettség alá eső és így az uniós taxonómia által érintett vállalatok köre fokozatosan jelentősen bővül.

A végrehajtási határidők jelenleg az alábbiak szerint alakulnak:

  • 2024 az összes nagyvállalat számára, amelyek már az NFRD alapján kötelesek jelentést tenni
    (2025-ben a 2024-es pénzügyi évre vonatkozó jelentéstétel)
  • 2025 valamennyi nagyvállalat esetében (2026-ban a 2025-ös pénzügyi évre vonatkozó jelentéstétel)
  • 2026 valamennyi tőzsdén jegyzett kis- és középvállalkozás esetében, a mikrovállalkozások kivételével
    (2027-ben jelentéstétel a 2026-os pénzügyi évre vonatkozóan)

A jelentés tartalma

A rendelet alapvetően előírja a „zöld” árbevételek, tőkekiadások (CapEx) és működési kiadások (OpEx) arányának közzétételét minden egyes taxonómia-képes vagy taxonómiának megfelelő gazdasági tevékenységre és minden egyes környezetvédelmi célkitűzésre vonatkozóan. E mérőszámok segítségével a taxonómia célja, hogy alapot nyújtson a beruházási döntésekhez, és növelje a jelentéstétel információs értékét, például annak bemutatásával, hogy a vállalat bevételeinek hány százaléka származik fenntartható gazdasági tevékenységekből.

A zöld ingatlanfinanszírozás ösztönzésének eszköze az EU Taxonómia

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2021. augusztus 31-én meghirdette a Zöld vállalati és önkormányzati tőkekövetelmény kedvezmény programját, majd 2022 márciusában kiterjesztette ennek feltételeit. Ezzel egy zöld finanszírozási ösztönzőt hozott be a kereskedelmi bankok hitelezési mechanizmusába.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy bizonyos ”zöld” célú tevékenységek hitelezése során a megfelelő követelmények teljesülése esetén ún. tőkekövetelmény kedvezmény vehető igénybe. Ingatlanokkal kapcsolatban például 5%, illetve 7% lehet a kedvezmény mértéke. (Ezzel a hitelintézeteket ösztönzik, hogy minél több zöld projektet finanszírozzanak, mert azokkal érdemben csökkenthetik saját tőkekövetelményüket, amelyet az MNB a bankrendszer stabilitásának biztosítása céljából vár el.)

Az MNB három lehetséges utat jelölt ki, amelyekkel az egyes ingatlanok jogosulttá válhatnak a kedvezmény igénybevételére:

1.

EU Taxonómia szerint, amely feltételrendszer az EU Taxonomy Climate Delegated Act Annex I., 7. pontjának, 7.1., 7.2. és 7.7. alpontjaira épül. Elérhető kedvezmény: 7%

2.

”Magyar sajátosságokra szabott” taxonómia szerint, amely az 1. pont hazai iparági gyakorlatok és sajátosságok szerint testre szabott változata. Elérhető kedvezmény 5%

3.

Zöld épületminősítések (BREEAM, LEED, DGNB, stb.) szerint, amely a nemzetközi zöld épületminősítési sztenderdek alkalmazására épít. Elérhető kedvezmény 5%.

EU taxonóiához kapcsolódó szolgáltatásaink

EU taxonómia tanácsadás és hitelesítés

Az 1. és 2. pont szerinti megfelelőséghez kapcsolódóan az MN6 Energiaügynökség csapata tanácsadás és EU Taxonómia hitelesítés szolgáltatásokkal támogatja az érdeklődő társaságokat az ingatlanokhoz kapcsolódó tevékenységeik során, amelyek lehetnek:

Ingatlan tulajdon szerzés

Ingatlan felújítás

Energiahatékony berendezések üzembe helyezése,
karbantartása és javítása

Megújuló energia technológiák üzembe helyezése, karbantartása és javítása

Új ingatlan építése

Elektromos járművek töltőállomásainak üzembe helyezése, karbantartása és javítása épületeken belül

Épületek energiahatékonyságának mérésére, szabályozására és ellenőrzésére szolgáló műszerek és eszközök üzembe helyezése, karbantartása és javítása

EU taxonómia management workshopok

Eddigi tapasztalataink szerint a taxonómiai keretrendszer és a zöld tevékenységek megértésének leghatékonyabb módja a vezetőséggel tartott helyszíni workshopok. Ez magában foglalja a következőket:

  • az EU taxonómiai jogszabályainak áttekintése
  • a zöld finanszírozási lehetőségek és a kapcsolódó taxonómiai követelmények vizsgálata
  • a megfelelés lehetséges módjainak kiválasztása, figyelembe véve a vállalat sajátosságait
taxonómia workshop

Kapcsolódó cikkek