Nyakig ülünk az ESG jelentésekhez szükséges rohamszerű adatgyűjtési folyamatokban, amelyek kapcsán újra és újra felmerül, hogy mit tegyünk, ha nincs adat?
Az energiafogyasztási adatok kapcsán sok a bizonytalanság, hiszen az energia számlázás sokszor több hónapos átfutással történik például bérleményi területeknél. Ugyanígy komoly feladat az energia szolgáltatói számlák összeszedése és feldolgozása, esetleg a mérőóra állások begyűjtése. Miután az ESG jelentési kötelezettség a pénzügyi beszámolási kötelezettséggel együtt lesz aktuális, ezért az adatgyűjtésre fordítható idő is jelentősen lerövidül. Sajnos ritka az a cég, ahol már profin működik a kibocsátás-leltár elkészítéséhez szükséges adatgyűjtés akár csak a céges tevékenységekhez kapcsolódó közvetlen kibocsátási adatokra. A közvetett kibocsátásokra még a rálátás is hiányzik legtöbbször, tehát a scope 3 kibocsátási adatok gyűjtése még gyerekcipőben jár.
Sajnos a szorongató határidők komoly ösztönzőként hatnak a becslésekre, mondván, ha most nincs adatunk, akkor becsüljük meg! Az általunk támogatott ügyfeleknél nagyon körültekintően alkalmazunk becsléseket, mert a közelgő magyar és EU szabályozások miatt a pontos és precíz fenntarthatósági adatok nyilvántartása és riportálása most fontosabb, mint valaha. Volt olyan tapasztalatunk, hogy az energiafogyasztási adatok becslésénél olyan benchmark adatokat használnak a cégek, amelyek nem veszik figyelembe az adott épület tényleges adottságait (pl. ott is rögzítenek hűtési energia fogyasztást, ahol nincs is hűtés kiépítve). A céges autó flották vagy a szolgáltatásként igénybe vett szállítási kibocsátás összegyűjtése is nehézkesen megy, itt is gyakran felmerül a becslés alkalmazása, amit nem javaslunk.
A pontos és precíz adatok gyűjtésének előnyei:
- A pontos, mért adatok lehetővé teszik a fejlesztendő területek azonosítását és a reális célok kitűzését. Nagyon mellé lehet lőni egy-egy terület kibocsátásának becslésével, amely elviszi akár a beruházási célokat is más irányba a tényleges kibocsátási részarányhoz képest.
- A transzparens, pontos adatokon alapuló jelentéstétel hitelességet és bizalmat épít a befektetők szemében.
- Rengeteg előnye van az évről-évre összehasonlítható, konzekvens adatgyűjtésnek. A valós adatokkal alátámasztott kibocsátás-csökkentés a legfontosabb piaci előnnyé tud válni néhány éven belül.
- A pontos adatgyűjtés lényege, hogy kiderüljön, hol vannak a kiugró értékek, fény derüljön egy hibás felhasználásra a többi hasonló egységhez, telephelyhez, gyártósorhoz képest, amit meghibásodás vagy egyéb használati probléma okoz. Amikor egy általános benchmark adattal becsüljük meg a kibocsátási értékek egy részét, ezek az információk vesznek el.
A becsült adatok használatának kockázatai:
- A becslésekre való támaszkodás téves következtetésekhez és téves stratégiákhoz vezethet.
- A pontatlan jelentések, amelyek évenkénti összehasonlítást nem tesznek lehetővé árthatnak a cég hírnevének és hitelességének.
- Pontos adatok nélkül lehetséges, hogy a jelentős megtakarítással járó fejlesztési és költségmegtakarítási területek kimaradnak a döntéshozók látóköréből, pedig a jelentős energiamegtakarítást eredményező projektek finanszírozási lehetőségei kedvezőbb feltételekkel elérhetőek.
Az MN6 Energiaügynökség csapata minden ügyfelénél a pontos kibocsátási leltár és karboncsökkentési stratégia elkészítését vállalja. Itt az ideje elkezdeni az adatgyűjtés rendszerét, amely külső támogatás nélkül a napi üzletmenet mellett rendkívül megterhelő lehet a társaság munkatársainak!