Egy irodai minősítés, amit a dolgozók is érzékelhetnek

Bár manapság Budapesten sem épül már új irodaépület valamilyen zöld minősítés nélkül, az azokban dolgozó emberek nem biztos, hogy érzékelik a különbséget. Egy zöld épület minősítés nagyon fontos, a felhasznált anyagok, az építés módja és az energiahatékony rendszerek mind hozzájárulnak a környezeti terhelés csökkentéséhez. Azonban hiába energiatakarékos vagy hatékony egy irodaház üzemeltetése, ez nincs közvetlen hatással a benne dolgozók egészségére, mindennapi munkakörülményeire.

Ráadásul még az üzemeltetés során is számos épületben előfordulnak hibák, esetleg érezheti úgy az irodát használó munkatárs, hogy túl hideg van nyáron, esetleg túl száraz a levegő vagy egyszerűen jólesne egy kicsit felállni és átmozgatni magát mondjuk egy futópaddal kombinált munkaállomásnál. Ezek a szempontok nem elsősorban energiahatékonyság vagy környezetvédelem oldalról merülnek fel, hanem abból indulnak ki, hogy mitől érezzük jól magunkat egy irodaházban, bevásárlóközpontban, étteremben vagy konferenciateremben.

WELL minősítés: Fókuszban az ember

A közérzetünket leginkább az épületben lévő levegő minősége határozza meg. A páratartalom, a hőmérséklet, a levegőben lévő szennyezőanyagok nagyon komolyan befolyásolják, hogy teljesítünk a munkahelyünkön. Emellett fontos még, mennyire van lehetőségünk alternatív munkaállomások használatára, esetleg mozgásra, ergonomikus bútorokat használunk-e, tudunk-e egészséges ételeket enni az irodaházban vagy kimerül a kínálat a csoki és kávé automatában. A növények és a zöld tetőkert, esetleg egy céges konyhakert látványa még inkább segíti a munkahelyi jóllétünket, és ez a hatékony munkavégzést is támogatja.

A már Magyarországon is elérhető WELL minősítési rendszer kidolgozását egy orvosok, pszichológusok és épületgépészek bevonásával végrehajtott több éves kutatási program előzte meg, amely alapján a fenti ötletek és még számos egyéb javaslat alapján átalakított vagy épült irodai környezet egyértelműen pozitív hatással van a munkavállalókra! Az ilyen épületben dolgozók jobban érzik magukat, elégedettebbek, hatékonyabban dolgoznak, kevesebbet betegek és az épület kialakítása még az energiahatékony üzemeltetést is segíti! Ez jelentheti a választ a gyorsan terjedő beruházói hajlandóságra az épületek ilyen kialakítására, a cégeket pedig a “WELL” irodák előnyben részesítésére, hiszen itt már nem csak olcsóbb üzemeltetésről beszélhetünk, hanem az egyre nehezebben megtartható munkaerő elégedettségéről, hatékonyságáról is, ami pénzügyi szempontból is nagyon jelentős előny lehet!

Magyarországon elsőként nálunk

Szerencsére Magyarországon nagyon sok új irodaprojekt pályázik a “WELL” minősítésre, több, mint 8 ilyen új irodaház fejlesztés valósul meg a következő néhány évben csak Budapesten! Az Egyesült Államok után Japánban, Ausztráliában és természetesen Európában is számos projekt valósult meg régi épületek átalakításával, minősítésével is!

Az MN6 Energiaügynökség WELL konzulense segíti a WELL irodák születését, akár az irodakeresés fázisától kezdve.  Az új irodakialakítás tervezésénél független műszaki tanácsadóként odafigyelünk az iroda gépészeti adottságaira, az ergonómikus irodatér kialakítására a hatékony munkavégzés és a munkavállalói elégedettség érdekében. Az iroda kialakítás belsőépítészeti és ergonómiai szempontjainak érvényesítésében belsőépítészeti szakértő partnereink állnak rendelkezésre. További információk cikkeink és eseményeink között érhetők el.

Felkeltettük az érdeklődését?

Figyelje Facebook oldalunkat, vagy kérjen személyes konzultációt a megadott elérhetőségeinken!

Email: info@mn6.hu

Telefonszám: +36 20 568 4030