2025. január 1-jétől hatályosak az energiahatékonyságról szóló törvény legutóbbi módosításai. A változások érintik az energetikai auditálásra kötelezett vállalatokat, az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszert (EKR), az adatközpontokat, valamint a nagy teljesítményű hűtési és fűtési rendszereket. Az alábbiakban tekintsük át milyen részletek változtak és ezek hogyan befolyásolják a vállalatokat.
Az energetikai auditálási kötelezettség változásai
Eddig a nagyvállalatok számára volt kötelező a négyévente elvégzendő energetikai auditálás, az új szabályok azonban kiterjesztik a kötelezettek körét. Az energetikai auditálásra kötelezett gazdálkodó szervezetek új definíciója szerint az energetikai auditálás kötelezettsége a vállalatok energiafogyasztásától függ. Ha egy vállalat az elmúlt három év átlagában több, mint 10 TJ (~2781 MWh) összesített energiát (villamos energia, üzemanyag, földgáz, fűtőolaj, stb.) fogyasztott, akkor 2026-tól kötelezetté válik. A korábbiakkal ellentétben 2026. január 1-től kezdve nem attól függ egy vállalat energetikai auditálási kötelezettsége, hogy hány főt foglalkoztat, illetve milyen éves árbevétele volt a megelőző évek átlagában, hanem az energiafogyasztásától.
A Magyar Energia és Közmű Szabályozási Hivatal október végén tartott workshopján elhangzott, hogy 2026. évtől várhatóan 1885 jelentős energiafogyasztású vállalatnak kell négyévente energetikai auditot végeztetnie-közülük 300 rendelkezik ISO 50001 energiagazdálkodási irányítási rendszerrel, ami felmentést biztosít az auditálási kötelezettség alól.
A fentiek mellett hatályát veszíti az a rendelkezés, amely alapján a vállalat energiafogyasztásának 10 százalékát el nem érő részterületet nem szükséges vizsgálni. Ez azt jelenti, hogy mind a technológiai fogyasztást, mind az épületek energiafogyasztását és a szállításra fordított energiát is vizsgálni kell 2026-tól.
A nagyvállalatoknak minden év június 30-áig kötelező regisztrációt kellett végrehajtaniuk. Ezt a kötelezettséget is felülírja majd a módosítás. Az első kötelező energetikai auditot a tárgyév október 10-éig kell elvégezni, attól függetlenül, hogy június 30-áig a regisztráció megtörtént-e. Ezt követően a kötelező auditálást 4 éven belül kell elvégezni.
További változás, hogy az energetikai auditokból végrehajtási tervet szükséges kidolgozni, amelyet éves jelentés formájában szükséges közzé tenni a honlapon. A végrehajtási terv tartalmi és minőségi követelményei egyelőre nem ismertek.
EKR-el kapcsolatos módosítások
A módosítások értelmében nőnek az energiakereskedők számára előírt kötelezettségi arányok. 2028-tól kezdődően az energiakereskedőknek a két évvel korábban leszállított energiamennyiség 0,5%-át kell hitelesített energiamegtakarítás formájában teljesíteniük. Ez jelentős emelkedést jelent a korábbi követelményekhez képest, és várhatóan növeli a hitelesített energiamegtakarítások iránti keresletet, ami az árak emelkedéséhez vezethet ezen a piacon.
A felügyeleti díj mértéke a hitelesített energiamegtakarítások nyilvántartásába felvezetett 1 GJ hitelesített energiamegtakarítás után az energiahatékonysági járulék 0,1%-a, azaz 50,- Ft.
Néhány energiahatékonysági intézkedésből származó megtakarítást már egyáltalán nem lehet elszámolni. Ilyenek például az üzemanyag adalékolásából származó megtakarítások, a gépjármű abroncsnyomás korrekciójából eredő megtakarítások, a perlátorok felszereléséből vagy cseréjéből származó megtakarítások, a nem megfelelő világítótestekkel végrehajtott világításkorszerűsítés.
Új szabályok a hűtés-, fűtési- és légkezelő berendezések felülvizsgálatára
A 290 kW-nál nagyobb teljesítményű hűtő-, fűtő- és légkezelő rendszerek felülvizsgálatára vonatkozó előírások kibővültek. Azon nem lakóépületek, amelyek épületautomatizálási és szabályozási rendszerrel vannak felszerelve, mentesülhetnek az energetikai felülvizsgálat alól. A mentesség feltétele, hogy a rendszer biztosítsa az energiafelhasználás folyamatos ellenőrzését, nyomon követését, elemzését és a hatékonyság javítását.
Adatszolgáltatási kötelezettséget rónak az 500 kW feletti teljesítményű adatközpontokra
A legalább 500 kW teljesítményű adatközpontoknak minden év május 15-ig, az előző évre vonatkozó adataikat és nyomon követendő teljesítménymutatóikat be kell jelenteniük az európai adatbázisba. Az adatszolgáltatás a szerverek és a szükséges kapcsolódó berendezésekre vonatkozik elsősorban.
Ha Önt is érinti az energetikai audit kötelezettség, szolgáltatásunkról itt olvashat bővebben.