A WELL Standard az USA-ból származó nemzetközi minősítő rendszer, 2014-től került kifejlesztésre, és már Magyarországon is elérhető. 2020.novemberében 18 WELL Standardra pályázó irodaépület és irodatér projekt van hazánkban, tehát az irodaházi ingatlanok piacán nagyon nagy népszerűségnek örvend mind az ingatlan fejlesztők, mind a bérlők részéről. Ez a rendszer ideális esetben kiegészíti a zöld épületminősítési rendszereket, hiszen a WELL kifejezetten az egészséges és élhetőbb belső terek kialakítására, illetve értékelésére helyezi a hangsúlyt. Kifejlesztése során építészek, orvosok, dietetikusok, épületgépészek, energetikusok együttműködése valósult meg egy élő irodai laboratóriumi térben, ahol a kritériumrendszert kialakították az égészséges, produktív munkaterek kialakításához. Fontos különbség a legtöbb minősítési rendszertől a helyszíni méréseken és adatgyűjtésen alapuló ellenőrzés.
A WELL minősítési rendszer új verziója tíz témakörben fogalmaz meg alapkövetelményeket és ajánlásokat a jobb beltéri környezet kialakítása érdekében: levegőminőség, víz, táplálkozás, fény, mozgás, hőkomfort, akusztika, anyaghasználat, szellemi környezet és közösség.
A WELL minősítés is online felületen keresztül zajlik és már nem csak kereskedelmi és irodaépületek egészséges belső tereinek a kialakítását és üzemeltetését méri, hanem bármely épületfunkcióhoz használható. Lehetőség van Core&Shell minősítésre is. A minősítés folyamatát akkreditált WELL AP tanácsadó segíti, az MN6 Energiaügynökség munkatársa rendelkezik ezzel a képzettséggel, jogosultsággal, megfelelő tapasztalattal!
A minősítés első lépése a projekt regisztrációja. A tervezési fázisban lehetőség van előminősítés megszerzésére is, ami lehetővé teszi, hogy a projektet már korai fázisában az egészséget támogató épületként lehessen azonosítani. A projekt befejezésekor – a beküldött dokumentációk ellenőrzése után – helyszíni ellenőrzések, mérések és mintavételezések után kapja meg a projekt a végleges minősítést.
WELL Kanapé webináriumok és szakcikkek a témában:
Cikkek és események a témában:
Levegőminőség az irodaterekben
Milyen hatással van a szervezetünkre, a komfortérzetünkre és a teljesítményünkre az irodaterekben jelen lévő levegő minősége? Milyen szempontok szerint, illetve milyen módszerekkel tudunk minőségi levegőt teremteni irodai környezetben? Illetve hogyan tudjuk redukálni a fertőzésveszély kockázatát